wtorek, 17 marca 2020

Krzemień pasiasty - wisior sutasz

Mogę napisać, że pierworodny, bo to pierwsza moja praca w tej technice. Bardzo jestem dumna z niego, bo długo myślałam, że nie dam rady. W końcu dzięki filmikom i instrukcjom Ewy klik   'ogarnęłam'. 


Kamień jest duży - ok. 4.5 cm i bardzo ładny. To krzemień pasiasty z okolic Iłży (jak poinformował mnie sprzedawca). Jest inny niż ten znany typowo 'pasiasty'. Z powodu rozmiaru kamienia sutaszu nie mogło być zbyt dużo. Sznurki miały być tylko dodatkiem, żeby wisior jeszcze dało się nosić.


Krzemień towarzyszył człowiekowi od wieków jako materiał do wyrobu narzędzi, a także jako amulet, bo przypisywano mu magiczną moc. Obecnie przypisuje mu się właściwości prozdrowotne. Można o nich przeczytać np. tu (klik). W obecnym czasie, kiedy zagraża nam paskudztwo o nazwie COVID 19 - koronawirus, kamień ten powinien być nieodzownym elementem codziennej egzystencji.

Na dzisiaj to już wszystko. Wrzuciłam tu dużo zdjęć, bo oprócz wisiorka chciałam pokazać jeszcze ciekawy element będący tu ekspozytorem, a mianowicie huba na kawałku kory brzozowej. Brzoza całkiem spróchniała, została ścięta, pocięta na kawałki, a ja wydłubałam z nich co lepsze kawałki i przyniosłam do domu. 

Pozdrawiam Was serdecznie, szczególnie w tym bardzo trudnym czasie. Dbajcie o siebie i przestrzegajcie zaleceń służb sanitarnych. Mam nadzieję, że sytuacja się poprawi i wrócimy do normalnego życia.
5 komentarzy:

 1. Bardzo udany debiut, podziwiam :) Uwielbiam krzemień pasiasty, tak oprawiony prezentuje się pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie go ubrałaś, podoba mi się jak dobrałaś kolorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szalenie piękny wisior i nie powiedziałabym, że to debiut - wygląda znakomicie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały debiut! Piękny kamień oprawiony tak efektownie wygląda jeszcze piękniej. Zawsze podziwiam Twoje wyczucie i świetny styl. Oprawa powinna podkreślać walory kamienia a nie dominować - Tobie zawsze to się udaje.
  Trzymaj się zdrowo i bezpiecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna kolorystyka wisiora i śliczna ,,koronka,, z koralików wokół kamienia.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...